Fájdalommentes szülés
Hitek és tévhitek a fájdalommentes szüléssel kapcsolatban.
Ártalmas-e a fájdalommentes szülés? Attól, hogy fájdalommentes, még nem jelenti azt, hogy rossz hatással lenne az anyára vagy a magzatra. Sőt, azzal hogy az anyát megszabadítja a fájdalomtól csupán a szülés örömteli percei maradnak emléknek. És a magzatnak? Neki is előnyös ez a módszer. A gátizmok és a méhszáj ellazulása révén a magzat könnyebben és hamarabb tud a szülőcsatornába illeszkedni. Ugyan, az azon való áthaladás kissé megnyúlik, de összességében a szülés ideje nagyságrendekkel lerövidül. Ezt elsősorban a méhszáj tágulásának rövidülése okozza. Az úgynevezett sétáló epidural szülésnél a vajúdó felállhat, sétálhat. Ez a testhelyzet előnyösebb az anya számára, mert a függőleges helyzet segíti a magzat szülőcsatornába illeszkedését, majd azon való áthaladását.
Kinek ajánlható ez a módszer? Minden szülőnőnek, de elsősorban az először szülőkben, akiknél a tágulásai idő még akár 12-24 órát is igénybe vehet. Ebben az esetben ugyanolyan hétköznapi életet élhetnek a párok, mint egyébként, nem terheli őket az újra és újra feltörő fájdalom.
Nagyon ajánlható különböző betegségekkel szövődött terhességekben, mint például a terhességi toxaemia vagy terhességi praeeclampsia, a terhességi cukorbetegség, az epilepsziával szövődött terhesség vagy a koraszülés.
Többedszer szülőknél a gátmetszés is elkerülhetővé válhat a könnyebben táguló gátizmok miatt.
A fájások kialakulása előtt elfolyt magzatvíznél – amely szintén a szülés megindulásának jele – általában az értetlen vagy alig nyílt méhszáj miatt a szülés elhúzódó lehet. Ebben az esetben különösen sokat segít az epiduralis fájdalomcsillapítás.
Hogyan történik a módszer kivitelezése? Előzetes bőr érzéstelenítés után egy tűvel felkeressük a gerinc úgynevezett epiduralis terét és abba egy vékony műanyag flexibilis csövecskét vezetünk, amelynek másik végét a nyak bőréhez rögzítünk és nyílására bakter szűrőt teszünk. Ezen keresztül adagoljuk a fájdalomcsillapító oldatot a fájdalom jelentkezésének kezdetén. Maga a katéter behelyezése pár percet vesz igénybe, de ezt követően tesztet kell végezni, amely újabb 10-15 percet vesz el annak tisztázására, hogy a katéter nem került-e intraduralis térbe. Ezt követően már alkalmazható a fájdalomcsillapító oldat, amely kb. újabb 10-15 perc múlva fejti ki hatását. A módszer előnye, hogy az egész szülés alatt csillapítható a fájdalom, sőt még az esetleges gátmetszés elvégzése és varrása sem lesz fájdalmas. Ha császármetszésre kerülne sor, a fájdalomcsillapító oldat erősségének cserélésével a műtét is elvégezhetővé válhat anélkül, hogy újabb módszert kellene alkalmazni. Az operációt követően 6-8 óra múlva fel lehet kelni. Fejfájás sem fog jelentkezni. A katéter bennhagyásával a postoperativ időszakban is csillapítható a fájdalom és így gyorsabban megindul a bélműködés. Összességében az anya korábban felkelthető, és normál étrendre állítható lesz a műtét után.
Ha a személyi feltételek minden szülészeti intézményben megfelelőek lesznek, a szülőnőknek lehetőségük lesz szabadon választani ezt a módszert és ugyanúgy, mint műtéteknél és fájdalmas beavatkozásoknál csak annak előnyeit fogják élvezni.
Amennyiben további kérdései adódtak vagy szeretne élni ezzel a lehetőséggel a ceglédi kórházban hívja az alábbi számot: 06-30/985-3693